Belka
Niedziela, 3 Lipca 2022   imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Misja 2019" - ćwiczenia modułu GFFFV Białystok

Data publikacji: 2019-07-04, Data modyfikacji: 2019-07-07
A A AWydrukDrukuj  
 
2 i 3 lipca 2019 r. na obszarze Puszczy Białowieskiej na terenie  powiatu hajnowskiego odbyły się ćwiczenia modułu gaszenia pożarów lasów z użyciem pojazdów GFFFV Białystok pod kryptonimem „Misja 2019”. Modół GFFFV Białystok jest jednym z elementów systemu utworzonego przez Państwową Straż Pożarną w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności w Unii Europejskiej. W skład Modułu wchodzą wytypowane siły i środki z poszczególnych powiatów województwa podlaskiego. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości prowadzenia działań ratowniczych oraz organizacji Modułu gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów GFFFV Białystok podczas wyjazdu do działań poza granice kraju. Moduł udawał się do kraju Topilandia, gdzie panuje długotrwała susza. Od połowy czerwca Straż Pożarna Topilandii odnotowuje znaczny wzrost liczby pożarów powierzchniowych lasów. Codziennie lokalna straż pożarna i służby leśne likwidują kilkadziesiąt nowych pożarów. Nie przewiduje się aby sytuacja meteorologiczna w najbliższym czasie się poprawiła. Władze Topilandi w wyniku analizy wystosowali wniosek o wsparcie działań przez zasoby ratownicze z innych krajów w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Topilandia, podobnie jak Szwecja w 2018 r. liczy na wsparcie i pomoc polskich strażaków. Poszczególne pojazdy i strażacy zgodnie z rozkazem mieli się stawić do godz 10:00 w punkcie koncentracji w Posterunku JRG PSP w Czeremsze. Następnie cały Moduł  przejechał na przejście graniczne w Połowcach, gdzie przeprowadzono procedurę odprawy paszportowo – celnej. Po odbytej odprawie Moduł, kolumną wjechał do Topilandii i udał się do miejsca prowadzenia działań ratowniczych (Topiło, gm. Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka). Po przyjeździe na miejsce dowództwo  udało się do lokalnego sztabu. Tam określono zadania do realizacji. Należało zapewnić obronę zabudowań w miejscowościach leśnych długotrwale podając jednocześnie kilkanaście prądów wody. W celu zapewnienia wymaganej ilości wody zbudowano ponad 2,5 km magistralę zasilającą fi 110 z pobliskiego naturalnego zbiornika wodnego. Moduł przewidziany jest do prowadzenia długotrwałych akcji nawet do 2 tygodni. W tym czasie jest on samowystarczalny. Posiada m. in. własne: wyżywienie, sanitariaty, zakwaterowanie, łączność, agregaty prądotwórcze. Do symulacji działań lokalnych służb ratowniczych na miejsce ćwiczeń zadysponowano zastępy z OSP z Werstoku, Nowokornina, Mochnatego i Białowieży. Działania gaśnicze prowadzone były do godzin porannych. Na koniec ćwiczeń obdyło się podsumowanie, podczas którego obecny był  nadbrygadier Jarosław Wendt – Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Zenon Angielczyk Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalne Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP Hajnówka. Zdjęcia: kpt. Marcin Karpiuk, KP PSP Hajnówka, Jan Kaczmarowski, Lasy Państwowe.

Pełna treść wiadomości na: strazhajnowka.pl/?p=2185
strazhajnowka.pl, Źródło artykułu: strazhajnowka.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat hajnowski - powiat w południowo – wschodniej części województwa podlaskiego z siedzibą w Hajnówce. W skład powiatu wchodzą gminy: Hajnówka, Białowieża, Kleszczele, Czyże, Czeremcha, Dubicze Cerkiewne, Narew oraz Narewka. Powierzchnia powiatu wynosi 1624 km kw.

  Atrakcje turystyczne regionu stanowią: Skansen w Białowieży, Rezerwat pokazowy żubra, Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży, Białowieski Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Miejsce Mocy, Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich oraz zbiorniki wodne (Jezioro Siemianówka oraz zalew Bachmaty i zalew w Repczycach).

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowią rolnictwo i przemysł.

  W pobliżu Hajnówki znajdują się aż cztery przejścia graniczne: Połowce, Białowieża, Czeremcha i Siemianówka.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola